Congratulations to Fall 2017 Dean's List

Congratulations to Fall 2017 Dean's List

Tuesday, January 30, 2018

UNH Manchester has named 276 students to the Dean's List for fall 2017.

The University of New Hampshire at Manchester has named 276 students to the Dean's List for superior scholastic performance during the fall semester of the 2017-2018 academic year.

Students named to the Dean’s List at the University of New Hampshire have earned a semester grade point average of 3.5 or greater on a possible 4.0 scale in a minimum of eight graded course credits.

Congratulations to all the fall 2017 Dean's List students, listed below.

New Hampshire Students

Alexandria

Dennis Fitton, Homeland Security

Allenstown

Emily Romar, English

Amherst

Daniel Beitel, Computer Science & Entrepreneurship
Kelley Osborne, ASL/English Interpreting
Benjamin Pugh, Homeland Security

Andover

Timothy McDaniel, Mechanical Engineering Technology

Auburn

Rylee Bell, Homeland Security
Aubre Hornor, Business
Arianna Nadeau, ASL/English Interpreting

Bedford

Andrew Barton, Biotechnology
Katherine Campagna, General Studies
Joshua Champagne, Business: Accounting
Jane Czoschke, Business
Maryssa Flynn, Biological Sciences
George Harvey, Computer Science & Entrepreneurship
Derek Oaks, Business
Madisson Oliwa, Biological Sciences
Morgan Sebor, Business
Meghana Tadepalli, Biological Sciences
Vitali Taranto, Computer Science & Entrepreneurship
Cyan Vazquez-Cordero, Biological Sciences

Belmont

Riley Binette, ASL/English Interpreting

Bow

Alissa Cate, Communication Arts
Donald Combs, Computer Information Systems
Mackenzie Evans, Neuropsychology
Sandra Johnson, Biological Sciences
Aurora VanDeWater, Electrical Engineering Technology
Katrina Wells, Biotechnology

Bristol

Logan Frye, Communication Arts: Digital Media

Brookline

Laura Dapolito, Communication Arts
Tyler Johnson, Business

Canterbury

Alexander Desmarais, Mechanical Engineering Technology
Rodney Malone, Business

Center Barnstead

Nathan Hall, Electrical Engineering Technology
Bethany Shaw, Homeland Security

Chester

Brian Martel, Business
Rebecca Ste. Croix, Biotechnology

Claremont

Jonathan Ferguson, Mechanical Engineering Technology

Concord

Jacqueline Auger, Biotechnology
Jeremy Barton, Biological Sciences
Grace Dean, History
Jasmine Huffman, Psychology
Vladimir Kazarin, Computer Science & Entrepreneurship
Walters Ndi, Mechanical Engineering Technology
Cynthia Nicolosi, Biological Sciences
Luan Sanches, Homeland Security
Rachel Sedlacek, Electrical Engineering Technology
Theofilos Skaleris, Mechanical Engineering Technology
Christopher Watts, General Studies
Eric Zale, Business

Contoocook

Peter Baronas, Electrical Engineering Technology

Deerfield

Courtney Menczywor, Biological Sciences

Derry

Skyla Gallagher, Neuropsychology
Brian Lundgren, History
Nicole Milone, Psychology
Shannon Murphy, Communication Arts
Connor Pinkham, Homeland Security
Joseph Ronca, Politics and Society
Annmarie SanAntonio, Undeclared
Kyli Van Curen, Communication Arts

Dover

Erika Welch, ASL/English Interpreting

Durham

Isaiah Hutchinson, Homeland Security

East Hampstead

Kayla Bilodeau, Business
Kaitlyn Squibb, Psychology

Fremont

Tanya Wellman, Neuropsychology

Goffstown

Audrey Beaudoin, Psychology
Ethan Cullity, Mechanical Engineering Technology
Colby Denison, Biological Sciences
William Duval, Politics and Society
Steven Hogan, Mechanical Engineering Technology
Elizabeth Maurais, Biotechnology
Jillian McCalvey, Undeclared
Kallie Tabor, Communication Arts
Daniel Voycheck, Mechanical Engineering Technology
Samantha Ward, Homeland Security

Gorham

Carolyn Letellier, Undeclared

Grantham

Ryan Lamont, Mechanical Engineering Technology

Greenfield

Abigail Goen, Biological Sciences

Hampstead

Christina Cozzens, Business

Hampton

Emma Gootee, Neuropsychology

Hancock

Spencer Thompson, Undeclared

Hillsboro

Meaghan Bush, English Teaching
Tyler Wing, Mechanical Engineering Technology

Hollis

Robyn Caron, Communication Arts
Michelle Ettelson, History

Hooksett

Sarah Burns, Business: Accounting
Justin Kroh, Computer Information Systems
Katie Lamar, Neuropsychology
Susan Orr, Communication Arts
Ava Parr, Neuropsychology
Kaelyn Sullivan, Business

Hudson

Callie Avila, ASL/English Interpreting
Stacey Kulas, General Studies
Monica Lukitsch, Biotechnology
Kaitlin Parmenter, Business
Katie Picard, Biotechnology
Gabriela Piercy, Communication Arts
John Surette, Business
Jonathan Tennis, Mechanical Engineering Technology

Litchfield

Jake Bumbaca, Homeland Security
David Burke, Mechanical Engineering Technology
Robert Grenier, Undeclared
Kelly Richardson, English Teaching

Londonderry

Brooke Alpers, Business: Accounting
Daniel Bagley, Mechanical Engineering Technology
Myranda Brodsky, Biological Sciences
Kyle Connor, Communication Arts
Matthew Haigis, Homeland Security
Danielle Johnson, History
Samantha Mackenzie, Communication Arts
Benjamin Mason, Electrical Engineering Technology
Claudia Maynard, Biotechnology
Alden Milton, Biological Sciences
Kimberly Morrow, Politics and Society
Sarah Poirier, Biological Sciences
Brandon Roche, Politics and Society
Daniel St. Cyr, History
Stephen Thibault, Computer Information Systems

Lyndeborough

Dagny Hedberg, Communication Arts

Manchester

Angela Adorno, ASL/English Interpreting
Michelle Amiet, Neuropsychology
Jocelyne Arseneault, Biotechnology
Gabriel Bascom, General Studies
Jacob Blomquist, Communication Arts
Nicholas Boisvert, Homeland Security
Evan Boylan, Biological Sciences
Zachary Brewster, Biological Sciences
Jacob Brown, Biological Sciences
Tina Byrd, Biotechnology
Mallory Cashin, Communication Arts
Brooke Chauncey, Biotechnology
Nicole Collette, Biotechnology
Caroline Consoli, Communication Arts
Amber-Rose Couture, ASL/English Interpreting
Timothy Cunningham, Business
Hannah Curran, Neuropsychology
Brieauna Dann, English Teaching
Noor-Aldean Deek, Undeclared
Marcolena DiLeo, ASL/English Interpreting
Zerina Dulas, Biological Sciences
Faruk Durakovic, Computer Science & Entrepreneurship
Eugenia Fedorov, Biological Sciences
Rodion Fedorov, Biotechnology
Jacob Friedenberg, Biological Sci
Brittany Gaston, Psychology
Scott Geilen, Computer Information Systems
Santiago Gomez, Analytics and Data Science
Jai-Lynn Goss, Undeclared
Selma Hodzic, Biological Sciences
Peter Hood, Humanities
Mary Hughes, Undeclared
Melissa Jacob, General Studies
Courtney Jewett, Psychology
Thomas Jones, Homeland Security
Durga Koirala, Electrical Engineering Technology
Alexus Lefort, Business
Phung Lim, Business
Kevin Mandro, Biotechnology
William McClelland, Biological Sciences
Robert McMenamin, Business
Hugh Meadows, Psychology
Adam Mercer, Biological Sciences
Bethany Morris, ASL/English Interpreting
Nicholas Moulton, English Teaching
Lamia Mukanovic, Computer Science & Entrepreneurship
Jared Neal, General Studies
Tri Nguyen, Computer Information Systems
Amanda Paquette, Business: Accounting
Arju Parajuli, Biotechnology
Nikol Petrosova, Biological Sciences
Anup Prasai, Computer Information Systems
Naina Prasai, Computer Information Systems
Kiera Rainfrey-Monet, Undeclared
Joseph Riley, Communication Arts
Daniel Rubin, Computer Information Systems
Nicholas Sammartino, History
Julie Sayles, Undeclared
Kristina Shalygina, Biological Sciences
McKinley Shindell, Politics and Society
Milto Simoes Junior, Biotechnology
Colleen Smith, Business
Sarah Starry, Undeclared
Nicholas Tatum, Homeland Security
Felicia Villemure, Neuropsychology
Ryan Warrick, Computer Information Systems
Nathan Whitehead, Politics and Society
Jillian Wienzek, Biotechnology
Allison Wilson, English

Merrimack

Ryan Ballard, Business
Lauren DuBois, Homeland Security
Katelyn Fournier, Biotechnology
Daniel Gacharna, Biotechnology
Kevin Harrington, General Studies
Isabella Lyonnais, Business
Jordan Materkowski, Undeclared
Jacob Noyovitz, Business
Robert Patnaude, Biotechnology
Christopher Perez, Communication Arts
Audrey Rose, Biotechnology
Connor Tess, Analytics and Data Science

Milford

Abigail Bilik, Business
Chad Echavarria, Computer Information Systems
Raven Gaudreau, English
Summer Golden, Biological Sciences
Kevin Lam, Business
Michael Murray, Analytics and Data Science
Justen Norcott, Politics and Society: International & Comparative Studies
Naomi Raices-Carrillo, English
Rosali Salemi, Computer Information Systems
Sarah Wallace, English

Mont Vernon

Alexander Williams, Biotechnology

Nashua

Hannah Aster, English
Melissa Brennan, Psychology
Brooke Brennan-Mungovan, Biotechnology
Christopher Byers, Business
Chelsea Cochran, English Teaching
Hannah Day, Neuropsychology
Nicole Gallien, General Studies
Jocelyn Garcia, Communication Arts: Cinema and Media Arts
Sabra George, Analytics and Data Science
Christopher Guarino, Communication Arts
Jaden Henry, Computer Information Systems
Aashirya Kaushik, Computer Science & Entrepreneurship
Katherine Lockridge, Literary Arts & Studies: Professional & Technical Communications
Conor O'Neil, English
Mackenzie Pardoe, Business
Catherine Tansey, Literary Arts & Studies: Professional & Technical Communications
Richard Vandiver, Neuropsychology
Shreya Vijay, Psychology
Laura Vincent, Business
Jennifer Walsh, English

New Boston

Rachel Avery, English
Abigail Freeman, English
Melissa Mullen, Undeclared
Tracey Riehl, Politics and Society

Newfields

Joseph Clifford, Communication Arts
Robert MacPherson, Computer Information Systems

Newmarket

Hope Gallant-Duffy, Biotechnology

Nottingham

Elijah Miller, Neuropsychology

Pelham

Brandon Cvinar, Business
Ashley Hall, Undeclared
Thomas McPhee, Politics and Society
Evan Neskey, History

Pembroke

Amelia Kearon, English
Joshua Young, Computer Science & Entrepreneurship

Pittsburg

Kevin Murray, Homeland Security

Pittsfield

Sarah Adams, ASL/English Interpreting

Portsmouth

Elijah Chinburg, Communication Arts
Randi Gravelle, Biological Sciences

Rochester

Mariah Needham, Neuropsychology

Salem

Haley Kalil, Biological Sciences

Sandown

Jonathan Dolan, Business
Camden Marble, Computer Information Systems
Tina Minard, Biotechnology
Jamila Peguero, Undeclared

Strafford

Emma Ghilardi, Psychology
Nicole Toy, History

Sunapee

Mary O'Brien, Computer Science & Entrepreneurship

Tilton

Allison Dyke, Neuropsychology

Troy

David Wrona, Mechanical Engineering Technology

West Lebanon

Amber Derouin, ASL/English Interpreting

Wilton

Hayley Cronin, Business
Emma Fairbank, Communication Arts
Cory Szaro, History

Windham

Cailyn Costa, Literary Arts & Studies: Professional & Technical Communications
David Hutchings, Psychology
Kate Lu, Biological Sciences

 

 

Out-of-State Students

Bowdoinham, Maine

Brandon Peterson, Computer Information Systems

Cranston, R.I.

Alida Gervais, ASL/English Interpreting

Eliot, Maine

Rachel Main, Biotechnology

Limestone, Maine

Madison Allen, ASL/English Interpreting

Madison, Maine

Nikita Scraggs-Kitchin, ASL/English Interpreting

Middleboro, Mass.

Jocelyn Kundzicz, ASL/English Interpreting

Newton Center, Mass.

James Driscoll, Homeland Security

South Windsor, Conn.

Syeda Fatima, Biotechnology

White River Junction, Vt.

Taylor Nalette, ASL/English Interpreting

Bookmark and Share